fbpx

Dr. Franz Alt

Dr. Franz Alt

Osobnost GREEN BRANDS Německo 2013

Expert v oblasti alternativních zdrojů energie, míru a lidských práv


Informace o práci Dr.  Franze Alta najdete na  https://www.sonnenseite.com/

Se svými „Reportážními“ programy z Baden-Baden oslovil milionové publikum. A dokonce i deset let po odchodu z televize je stále často přítomen v médiích.

Ať se již jedná o osobní rozhovor s německou kancléřkou nebo o diskusi se čtenáři místních novin –  O Dr. Franzi Altovi je i v jeho 75 letech stále slyšet.

Je považován za „Zástupce slunce na zemi“, jak jej kdysi někdo nazval. U Franze Alta je vše především o slunci: coby bojovník za obnovitelné zdroje energie a hlasitý obhájce energetického zvratu, tento bývalý televizní novinář stále cestuje po světě. Alt dává 200 přednášek ročně, přibližně čtyři týdně. Cestuje ze Sydney přes Tokio do Sudánu, aby vysvětlil svou vizi lepší energetické vyváženosti.

Světová konference o větrné energii na Kubě, Státní vysoká škola v Calwu, Mongolsko. Jeho poselství je jasné: uhlí, ropa a jaderná energie ničí naši planetu. Voda, sluneční a bio energie jsou zdravější, levnější a technicky proveditelné.

„Slunce nám neposílá účet“. Před lety stvořil Franz Alt toto přísloví. V mezidobí se stalo celosvětovým bestsellerem.

Jeho stejnojmenná kniha byla přeložena do dvanácti jazyků. Alta to těší: čím více zemí přijme rčení se sluncem a účtem, tím lépe.

alt_merkel
franzalt19
franz_alt_03

Franz Alt je vyhledávaným řečníkem, který burcujícím a charismatickým způsobem říká, proč bychom se měli spoléhat na slunce, vítr a vodu coby jako dodavatele energie po celém světě. Proto byl v roce 2011 jmenován „Řečníkem roku“. Po 40 letech působení jako televizní novinář Alt ví, jak srozumitelným způsobem upozornit lidi na komplikované vzájemné vztahy a vysvětlit složité problémy.

Syn mistra zedníka Franz Alt se narodil v roce 1938 v Untergrombachu v Badenu (nyní součástí Bruchsalu).

Málem se stal knězem, pokud se coby student kněžského semináře ve Freiburgu nezamiloval do dívky. Bigi Altová je dnes stále po jeho boku – jako manželka a podporovatelka v boji za energetický zvrat.

Místo teologie Alt studoval politiku, historii a filozofii, napsal doktorskou práci o Konradovi Adenauerovi a působil jako dobrovolník u rádiové stanice SWF. S pouhými čtyřletými novinářskými zkušenostmi se v roce 1972 stal šéfredaktorem redakční kanceláře „Report“ v Baden-Baden. Tento kontroverzní novinář s objektivním přístupem psal zprávy o křivdách v politice a společnosti. Od roku 1992 do roku 2003 byl vedoucím budoucího redakčního oddělení v rádiové stanici SWR a na 3sat moderoval pořady „Querdenker“ a „Grenzenlos“.

V 70. letech byla sledovanost až 17 milionů lidí, když Alt moderoval „Report“. Jeho profesí byla kritická žurnalistika. A kritizuje dodnes.

franz_alt_02
franzalt23
franzalt52

V roce 1986, po havárii reaktoru v Černobylu, se Franz Alt stal součástí ekologického hnutí. Energetický zvrat se stává jeho životním dílem. Srdeční záležitostí. Je si dobře vědom, že transformace energetických systémů stojí peníze. Ale žádná transformace energetického systému nemá takovou cenu jako budoucnost, říká Alt. Tento eko-misionář chce také otřást politikou. Podává žaloby u soudu a apeluje na ty, kdo jsou u moci, aby učinili „vhodná rozhodnutí“.

Až příliš často stála v popředí otázka nákladů. Energie musí být cenově dostupná. Ale Alt tvrdí, že toto by se měl drát do úvahy kompletní účet: ceny ropy a plynu rostou.

Německo platí ropným šejkům a plynovým baronům 86 miliard eur ročně. Škody na životním prostředí jsou pětkrát vyšší než u obnovitelných zdrojů energie. Čína je nyní dále než my. Německo hazarduje s náskokem, které dosud získalo v technologiích, které se spoléhají na slunce, vítr a bioplyn.

Alt také uvádí své myšlenky ve svých četných knihách. Jeho nejnovější „Na výsluní: Proč z nás energetická revoluce činí vítěze “. Altovy knihy byly vydány v nákladu více než dvou milionů kopií.

150 000 předplatitelů odebírá jeho e-mailový newsletter. Na své domovské stránce Sonnenseite.com Franz Alt uvádí přehled alternativ výroby energie – obnovitelné energie, solární budovy, solární hospodářství – a informuje o změně klimatu, skleníkovém efektu a ekologickém zemědělství.

Jeho manželka Bigi sa denně stará aktuálnost webové stránky. Rodina Altových se ve svém  soukromí také spoléhá na přírodní energii: po dvě desetiletí jim solární systém na střeše domu poskytuje energii ze Slunce.

Alt si je jistý, že obnovitelné energie se mohou stát prostředkem, díky kterému může naše planeta dlouhodobě přežít. Na rozdíl od fosilních paliv jsou slunce, vítr, vodní energie, geotermální energie a biomasa je po celou dobu k dispozici.

Za touhou po energetickém zvratu se skrývá naděje na bezpečnost zásobování energií, dodávky v souladu s přírodou, nová pracovní místa a vytváření místních hodnot. Stručně řečeno: transformace energetického systému je kulturní a civilizační transformací, počátkem třetí průmyslové revoluce.

A realita dokazuje, že Franz Alt má pravdu: nikde na světě nebylo v roce 2013 vyrobeno tolik sluneční energie jako v Německu.

V oblasti obnovitelných zdrojů bylo za posledních 15 let vytvořeno 350 000 nových pracovních míst. A do roku 2020 by jeden milion aut na německých silnicích měl být poháněn sluneční a větrnou energií.

Franz Alt ukazuje realistické způsoby, jak mohou lidé nazírat na změnu klimatu a považovat nedostatek zdrojů za příležitost a zároveň zvládnout přechod od neřízeného k udržitelnému. Energetická účinnost, ekologická mobilita, recyklace a inteligentní hospodaření s vodou a půdou hrají stejně důležitou roli jako návrat k přírodním zdrojům energie.

Altova výzva dosahuje na nejvyšší místa: po jaderné katastrofě ve Fukušimě ho Angela Merkelová pozvala do spolkového kancléřství k diskusi mezi čtyřma očima. Alt pravidelně hovoří s Dalajlámou o energetických otázkách, pouti a náboženství. A Larry Hagmann, známý jako „J.R.  Ewing “ byl ve svém soukromém životě kýmkoli, jen ne ropným baronem, je rovněž blízkým přítelem německého ekologického aktivisty.

Četná ocenění, například Německé a evropské ocenění za zásluhy na poli solární energie, cena za lidská práva nebo cena německého hospodářství za zásluhy o životní prostředí, svědčí o jeho velkém odhodlání bojovat za obnovitelné energie a proti skleníkovému efektu.

Pokud jde o odchod do důchodu, má na mysli pouze jednu věc: „Jsem stálý zaměstnanec života a na celý život.“

Ekologický vizionář z Baden-Baden si stále stanovuje ambiciózní cíle: 100% obnovitelné energie po celém světě. Ale ví, že je to těžká bitva. Ví, že energetický zvrat je kontroverzní, že existují protichůdné síly, překážky.

To  v něm ovšem ještě více probouzí bojovníka. Nedokáže si představit ústup. Ani ve věku 75 let ne. V sázce je příliš mnoho. Dokud nezvítězí energetický zvrat, bude Franz Alt pokračovat v boji.

V sázce je otázka přežití lidstva a jakýkoli prostředek je oprávněný. Za jeho neúnavný závazek energetické revoluci  byl Dr. Franz Alt jmenován osobností GREEN BRAND Německo 2013.