fbpx

Hannes Jaenicke

Hannes Jaenicke

Osobnost GREEN BRANDS Německo 2017

Herec, angažovaný environmentalista a dokumentarista


Informace o práci Hannese Jaenicka naleznete na https://www.hannes-jaenicke.info/

Je jedním z nejvyhledávanějších německých herců, angažovaným environmentalistou a kontroverzním myslitelem – Hannes Jaenicke má mnoho tváří. Jako dokumentarista a aktivista bojuje proti vyhynutí ohrožených druhů a za přehodnocení ochrany klimatu.

Ani ve svých knihách Jaenicke si nebere servítky. Píše o sociálně relevantních tématech, která se ho týkají, a tím vyvolává debaty. Se svými publikacemi „Wut allein reicht nicht – Samotný hněv nestačí“ a „Die große Volksverarsche – Velký veřejný výsměch“ byl týdny na seznamu bestsellerů časopisu SPIEGEL. Ve své současné práci “Wer der Herde folgen, sieht nur Ärsche – Warum wir dringend Helden brauchen – Kdokoli sleduje stádo, vidí jen zadky. Proč naléhavě potřebujeme hrdiny” neotřele a vtipně vypráví o svých vlastních vzorech a vyzývá ke kritickému zkoumání svých „vůdčích zvířat“. Naléhá na nás, abychom hledali, mysleli a přemýšleli do budoucna, kladli otázky a nepřijímali okolnosti pasivně a nečinně.

Hannes Jaenicke toto krédo sleduje celé roky. Koná, šťourá se prstem v ráně.  Ve spolupráci s ZDF od roku 2008 natáčí dokumenty o ohroženém životě, vymírajících druzích . V dokumentární seriálu „Hannes Jaenicke: V akci“ mimo jiné informoval o orangutanech na Borneu, ohrožených lvech v africké savaně nebo o slonech a krvavé válce o jejich kly, což stojí životy 40 000 těchto tlustokožců každý rok.

Jeho dokumentární seriál získal řadu ocenění. V roce 2009 obdržela cenu za „Nejlepší film“ na „Los Angeles Reel Film Festival“ a mimo jiné Zvláštní cenu poroty na Mezinárodním festivalu filmů o přírodě. Jaenicke také získal Německou cenu za zábavu 2010 a cenu životního prostředí Naturelife 2011 za dokumentární seriál.

Ale jeho skutečným povoláním je herectví. Objevil se ve více než 70 filmech a televizních inscenacích, hrál ve více než 30 televizních seriálech v hlavních nebo epizodních rolích a hraje divadlo.

Hannes Jaenicke, narozený ve Frankfurtu nad Mohanem v roce 1960, žil od šesti let několik let v USA. Jeho otec, biochemik, měl výzkumné pověření na univerzitě v Pittsburghu v Pensylvánii. V roce 1969 se rodina vrátila do Německa. V Řezně chodil Jaenicke, jenž má také americké občanství, na gymnázium, které ukončil maturitou.

Poté se Hannes Jaenicke přestěhoval do Vídně. Své vzdělání získal na semináři Maxe Reinhardta, na vídeňské opeře a na londýnské škole moderního tance. Do roku 1989 jej hlavní divadelní role zavedly do Burgtheater a Volkstheater ve Vídni, Schauspiel Bonn, na Freie Volksbühne v Berlíně, Schauspiel Köln a Salcburský festival.

Jaenicke-2477©Marco-Justus-Schöler-hell
Janeicke_Tango-Film-2014-(1)
jaenicke_04

Jaenicke dosáhl svého průlomu v roce 1984 s represivním thrillerem Carla Schenkela o výtahu pod názvem „Abwärts – Dolů“. Poté kariéra mladého herce prudce stoupala nejen v Německu, ale i na mezinárodní scéně. Film „Otcové a synové“ následoval v roce 1985 s Burtem Lancasterem a Julií Christie a v roce 1986 filmová biografie „Rosa Luxemburgová“ v režii Margarethe von Trotta.

Od roku 1986 Jaenicke pravidelně spolupracuje s Dominikem Grafem, včetně roku 1994 v jedné z hlavních rolí v jeho filmovém thrilleru „Die Sieger .- Vítězové“ a v roce 1995 jako car Petr III ve filmu „Kateřina Veliká“ s Catherine Zeta Jones, Jeanne Moreau a Omarem Sharifem. V roce 1997 se také objevil v kinematografickém úspěchu Thomase Jahna a Tila Schweigera „Knockin ‚on Heaven’s Door – Klepání na nebeskou bránu“ a ve stejném roce převzal titulní roli v krimiseriálu „Sardsch“ režiséra Axela de Roche, za kterou v roce 1998 získal cenu Adolfa Grimme.

Následovala řada televizních inscenací jako „Hanna wo bist Du? – Hanno, kde jsi?“, „Die Schönste von Bitterfeld – Nejkrásnější z Bitterfeldu“, Místo činu „Die Liebe der Schlachter – Láska a řezník“, drama o  Stasi „Der Stich des Skorpion – Bodnutí štíra“ s Martinou Gedeckovou a role hosta ve třech  inscenacích „Místa činu“ spolu s Marií Furtwänglerovou. V seriálu RTL „Post Mortem“ hrál Hannes Jaenicke dvě sezóny od roku 2006 do roku 2008 hlavní roli forenzního lékaře.

Po úspěšném odvysílání komedie „Allein unter Töchtern – Sám mezi dcerami“ v roce 2008 se od roku 2009 každý rok natáčí pokračování, ve kterém se Jaenicke objevuje v roli instruktora bývalé spolkové armády a přetěženého otce tří dcer. Následovala kinematografická produkce „Armistice – Příměří“ režiséra Lancelota von Naso, která v roce 2009 získala řadu cen na filmových festivalech v Montrealu, Curychu a Hofu. Jaenicke se také objevil v řadě amerických televizních inscenací a filmů. Zahrál si v  seriálu CBS „Due South – Na jih“ s Carrie Ann Mossovou, v „The Raven – Krkavec“ s Royem Scheiderem a v seriálu „Highlander“.

Jaenicke si v roce 2011 zahrál jako varietní umělec v „Gilles Broca“ v anglickém jazyce, ve filmové adaptaci Teamworx „Hindenburg“ o dramatu světově proslulého Zeppelinu . Film získal německou televizní cenu a byl nominován na Bambi.

Jaenicke se také objevil ve vysoce úspěšné inscenaci Thomase Bohna „Místo činu – černý dům“, ve kterém hraje spisovatele detektivních příběhů, jehož román je vzorem pro několik vražd. Tento zaneprázdněný herec se také podílel na filmové adaptaci bestselleru Ken Follet „Die Tore zur Welt – Svět bez konce“.

Hannes Jaenicke je rovněž opakovaně činný  jako scenárista. Napsal například scénář k dramatu „Gegen den Sturm! – Proti bouři!“ z roku 2014, který se zaměřuje na katastrofické poslání humanitární organizace po vlně tsunami. Napsal také rodinný film „Bodycheck – Mit dem Herz durch die Wand – Bodycheck – Srdcem proti zdi“, který vyslal Sat.1 v březnu 2017.

jaenicke_03
jaenicke_02
jaenicke_01

Jaenicke žije střídavě u jezera Ammersee a v Kalifornii. Miluje vodu. Plachtění, windsurfing, pádlování – absolutní nutnost pro osobu narozenou ve znamení Ryb. Hannes Jaenicke žije tak, jak to požaduje od ostatních: je vegetarián, věnuje pozornost udržitelnosti a ochraně životního prostředí. Nemá spotřebiče náročné na energii jako je sušička prádla, jezdí na elektropohon a žije téměř bez plastu.

Hannes Jaenicke úmyslně chrání svůj soukromý život před veřejností. Pro něho je mnohem důležitější využívat své popularity pro záležitosti týkající se společnosti. Kromě činnosti a boje za ochranu životního prostředí se tak podílí na mnoha charitativních organizacích.

Je ambasadorem organizaci Christoffel pomáhající nevidomým, podporuje Fans For Nature, akční skupinu pro ochranu druhů  a Greenpeace a je aktivní v tibetské organizaci za lidská práva  International Campaign for Tibet. Jaenicke již měl třikrát tu čest setkat se s dalajlamou, hlavou Tibeťanů. Na Hansa Jaenicke, hluboce zapůsobila  moudrost Dalajlámy, a nahrál jeho „Rady srdce“ jako audioknihu.

Jeho nejnovější projekt: Jaenicke natočil dokumentární seriál „Guardians of Heritage – Strážci dědictví“ pro Pay-TV kanál HISTORY. Dokument, který byl vysílán ve třech částech počínaje listopadem 2017, má zdůraznit význam našeho kulturního dědictví. Natáčení přivedlo Hannese Jaenicka do uprchlického tábora v Jordánsku a na další místa v Izraeli, Kanadě, Bosně a USA.

Hannes Jaenicke se angažuje za šetrné využívání zdrojů a zasazuje se za ochranu ohrožených druhů. Působivě a nebojácně nastavuje zrcadlo v průmyslu, politice a médiím a poukazuje na křivdy v naší společnosti. Za svůj oddaný boj a neúnavný závazek k ochraně životního prostředí a zvířat získal Hannes Jaenicke titul „Osobnost GREEN BRAND Německo 2017“.

(Foto © Jürgen Bauer, Marco Justus Schöler)