fbpx

Tobias Moretti

Tobias Moretti

Osobnost GREEN BRANDS Rakousko 2016

Herec, organický farmář a angažovaný environmentalista


Informace o práci Tobiasa Morettiho najdete na http://www.moretti.at/

Herec, ekologický farmář, nadšenec enduro – Tobias Moretti je muž mnoha talentů. Narodil se v Tyrolsku a je angažovaným ekologickým farmářem, skvělým hercem charakterních postav a nadšeným jezdcem motokrosů.

Se svou manželkou Julií, úspěšnou hobojistkou, a třemi dětmi,  žije Moretti a horské farmě nedaleko Innsbrucku v Tyrolsku. Od roku 1996  provozuje 400 let starou farmu a chová skot Tuxer, plemeno, které je v alpském regionu doma.

Pěstuje také organickou zeleninu.

Příroda a jeho domov Tyrolsko jsou jeho srdci velmi blízké. Proto se zavázal k ochraně životního prostředí, propaguje šetrný cestovní ruch a ekologické zemědělství. Když Moretti upozorňuje na obtížnou situaci zemědělců nebo na nadměrný turistický marketing ve své vlasti, ozývá se i hlasitě a razantně. Morettiho závazek používat obnovitelné zdroje energie je znám daleko za hranicemi Rakouska.

Je vítaným hostem v diskusních skupinách a vyhledávaným odborníkem na zemědělství. Svou cestu zná a své poslání komunikuje s důvěrou a autenticky. A jeho hlas přeniká k publiku.

V roce 2014 získal Moretti čestný titul „Ökonomierat“ – ekonom. Tohoto ocenění se dostane pouze těm, kdo v průběhu své mnohaleté  činnosti v zemědělství poskytují Rakouské republice zvláštní služby.

Moretti se narodil v Gries am Brenner a vystudoval hudbu na Vysoké škole múzických umění ve Vídni. Po ukončení divadelního studia na Otto Falckenberg Hochschule v Mnichově se přesunul do Residenztheater v Mnichově, zatímco byl ještě ve svém prvním angažmá v Staatstheater Hannover.

V roce 1984 mladý herec, plynně hovořící italsky, pracoval v Itálii s Giorgiem Strehlerem, jedním z nejslavnějších divadelních režisérů v Evropě. V roce 1986 se přesunul do Münchner Kammerspiele. Moretti zde slavil úspěch v řadě titulních rolí, včetně „Troilus a Cressida“, Faßbinderova „Katzelmacher“ a Achternbuschovy hry „Der Frosch“. Po prvních představeních ve Vídni coby host debutoval v roce 1995 ve vídeňském Burgtheateru v Čechovově jednoaktovce „Námluvy“.

Od počátku 90. let se Tobias Moretti stále více objevuje ve filmu a televizi. Po účinkování v seriálech, které ukončil po dvou a půl letech, se objevil v mnoha televizních produkcích. Moretti ztvárnil například hlavní roli Stefana Lindmanna, policisty trpícího rakovinou, v oceněné filmové adaptaci Henning-Mankell „Die Rückkehr des Tanzlehrers – Návrat učitele tance“. V roce 2005 ztvárnil tento rakouský herec postavu Adolfa Hitlera hlavní roli oceňovaného televizního dokumentárního dramatu Heinricha Breloera „Speer und Er“. V roce 2008 hrál Moretti spolu s Christophem Waltzem hlavní roli v rakouské hře pro dva herce „Das jüngste Gericht – Poslední soud“. V roce 2011 ztvárnil roli zemědělce, který bojuje proti mezinárodní biochemické mafii v německo-rakouské kriminálce „Bauernopfer“.

moretti_huhn
moretti_04
moretti_03

Mezi inscenace posledních let patří televizní filmy jako „Die Geisterfahrer“, „Mobbing“, „Das Zeugenhaus“ v režii Matti Geschonneck nebo „Gangy Berlína “. Kromě filmových aktivit pokračuje Moretti i divadelní kariéře.

Na festivalu v Salzburgu se objevil v letech 2002 až 2005 jako Teufel / Guter Gesell ve filmu „Jedermann“, hrál titulní roli ve světové premiéře Botho Strauße „Pancomedia“ na Schauspielhaus Bochum pod vedením Matthiase Hartmanna a hlavní roli v Grillparzerově hře „Král Ottokar“ v uznávané produkci Martina Kuseje na salcburském festivalu 2005 a do roku 2009 působil ve vídeňském Burgtheateru.

Od roku 2009 do roku 2012 ve vídeňském Burgtheateru ztvárnil Tobias Moretti roli „Fausta“. Od roku 2011 do roku 2014 hrál roli Friedricha Hofreitera v „Das weite Land“ Arthura Schnitzlera v Bavorském státním divadle. Od roku 2012 do roku 2016 ztvárnil roli pohraničního strážníka ve hře „Weibsteufel“ v režii Martina Kuseje „pohraniční stráží“. V lednu 2016 jej bylo možné vidět a slyšet jako Mackieho Messera v Brechtově / Weillově „Třígrošové opeře“.

Moretti je však úspěšný nejen na jevišti, ale také v režisérském křesle. V roce 2009 uvedl Haydnovo „Il mondo della luna“ v divadle Theater an der Wien, dirigentem byl Nikolaus Harnoncourt. Harnoncourt předtím řídil dvě Mozartovy inscenace – „Zaide“ v roce 2005 v rámci salzburského festivalu a v roce 2006 „La finta giardiniera“ v Curyšské opeře.

Tobias Moretti se objevil také v mnoha filmech. Ve filmové biografii „Žid Süss – Film bez svědomí“ od Oskara Röhlera se objevil jako herec Ferdinand Marian, který hrál hlavní roli v nacistickém propagandistickém filmu „Žid Süss“. Ve filmu „Upír na pohovce“ vylíčil upíra, který se znuděný   staletí dlouhým životem dostane do péče Siegmunda Freuda. Ve filmu „Věčný život“ podle románu Wolfa Haase a režiséra Wolfganga Murnbergera, byl protivníkem lihovarníka Josefa Hadera. Mezi jeho poslední filmové produkce patří „Temné údolí“ nebo „Trenker a Riefenstahlová“. V dramatu „Přeludy“ hrál Tobias Moretti muže, který byl přijat na psychiatrické oddělení s diagnózou schizofrenie,  po propuštění se mu však nepodařil návrat zpět do běžného života. Za svůj výkon získal v roce 2014 Bavorskou filmovou cenu.

moretti_01

Četné další ceny svědčí o působivém hereckém umění Tyrolčana a o jeho popularitě u veřejnosti. V roce 1987 byl Bavorskou akademií umění jmenován hercem roku, v roce 1995 získal Bavorskou filmovou cenu , v roce 1997 Stříbrný tulipán a v roce 1999 italskou cenu Telegatto a cenu Bavorské televize . V letech 2000 a 2002 získal Grimmeovu cenu. V roce 2005 získal za „krále Ottokara“ Akademie múzických umění prsten Gertrudy Eysoldtové. Moretti získal několikrát ocenění Rakouského televizního publika Romy, naposledy v roce 2016. V roce 2014 získal Bavorskou filmovou cenu a Německou filmovou cenu.

Na jaře 2015 obdržel Moretti Velkou hereckou cenu Diagonale. V roce 2015 získal „Bambi“ za nejlepšího herce v inscenaci „Das Zeugenhaus“.

Kromě herectví se Moretti přijal závazek podporovat udržitelné zemědělství a povědomí o regionálních produktech. Tento Tyrolan napomíná:  „ Ať se nám to líbí nebo ne, každý z nás je ještě  stále zaseknutý v myšlenkovém vzorci, že všeho musí být stále více.
Ale: Tato země, náš zdroj, náš životní prostor – se nezvětší. Chceme-li ji trvale uchovat, také jako ekonomický činitel, musíme si položit otázku, která není v tomto vzorci uvažování definována: Kdy budeme mít skutečně dost?”

Tobias Moretti však není úspěšný pouze jako herec a oddaný ekologický farmář. Společně se svým bratrem, hercem Gregorem Bloébem, v roce 2013 projel nejtěžší rallye na světě. Se svými motocykly najeli bratři více než 6 000 kilometrů v rámci “Africa Race”, což je závod, který sleduje legendární rallye Paříž-Dakar.

Všestranný, oddaný, charismatický – Tobias Moretti žije s vášní, kterou vkládá do každého aspektu svého profesionálního života. Jako jeden z nejlepších německy mluvících herců je známý daleko za hranicemi Rakouska. Jako ekologický farmář má v Rakousku důležitý hlas. „Nemůžu žít bez herectví a bez zemědělství žít nechci,“ říká o sobě Moretti. Za svůj příkladný závazek k udržitelnému a ekologickému způsobu života získal Tobias Moretti titul Osobnost GREEN BRAND Rakousko 2016.

 

(Foto © Marc Antonio Marino, Christian Hartmann)